Tuoreet ammattilaiset

Lapin ammattiopistosta, Lapin matkailuopistosta ja Lapin oppisopimuskeskuksesta valmistuneiden tuoreiden ammattilaisten nimet löytyvät täältä. Huom! Listalla ovat vain sellaisten henkilöiden nimet, jotka ovat antaneet luvan nimensä julkaisuun.

valkoisetruusut.jpg

LAPIN AMMATTIOPISTOSTA VALMISTUNEITA

Rovaniemi

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja
Halonen Reima, Rovaniemi
Huhtamäki Oskari, Rovaniemi
Kanerva Kari, Posio
Kariniemi Ville-Valtteri, Rovaniemi
Koivumaa Aki, Rovaniemi
Mantere Toni, Rovaniemi
Mikkola Joni, Sodankylä
Niskanen Harri, Rovaniemi
Ojanperä Eino, Sodankylä
Palovaara Eetu, Ranua
Pasma Elias, Kolari
Puhakka Joni, Rovaniemi
Saukko Jim, Ranua
Taw Kyar, Rovaniemi
Uwi Toe, Rovaniemi
Ylinampa Jussa, Rovaniemi

 

Elintarvikealan perustutkinto, elintarvikkeiden valmistaja
Alajärvi Maria, Rovaniemi

 

Elintarvikealan perustutkinto, leipuri-kondiittori
Aho Petra, Rovaniemi
Alatalo Anu, Kittilä
Piittinen Tiia, Rovaniemi

 

Hiusalan perustutkinto, parturi-kampaaja
Fofonoff Hannele, Inari
Korhonen Venja, Rovaniemi
Kuukasjärvi Niina, Rovaniemi
Lapinsalo Eveliina, Rovaniemi
Rasmussen Johanna, Rovaniemi
Seiskala Noora, Inari
Syväniemi-Salo Hillevi, Rovaniemi
Säkkinen Janette, Rovaniemi

 

Kauneudenhoitoalan perustutkinto, kosmetologi

Ihon erikois- ja laitehoitojen osaamisala
Allén Ronja, Rovaniemi
Haanpää Karoliina, Rovaniemi
Hartikainen Emilia, Oulu
Hautajärvi Paula, Kuusamo
Kaarninen Hanna, Rovaniemi
Kämäräinen Elina, Posio
Niskala Elina, Rovaniemi
Peltoperä Marina, Rovaniemi
Portti Jenna, Inari
Rantala Julia, Pelkosenniemi
Rautionaho Jenina, Rovaniemi
Rossi Luna, Rovaniemi
Ruotsalainen Riina, Rovaniemi
Seitaniemi Jemina, Rovaniemi
Tolppanen Essi, Rovaniemi

 

Kone- ja metallialan perustutkinto
Arajärvi Juho, Rovaniemi
Boström Santeri, Rovaniemi
Haataja Veera, Rovaniemi
Kangas Pekka, Rovaniemi
Kiviniemi Pauliina, Rovaniemi
Leppänen Jarno, Rovaniemi
Pulkkinen Juho, Rovaniemi
Saarinen Aku, Rovaniemi
Törmänen Markus, Inari

 

Lentokoneasennuksen perustutkinto, lentokoneasentaja
Heiskanen Saku, Rovaniemi
Huttunen Jussa, Rovaniemi
Jyvälä Arto, Rovaniemi
Keskiniva Nico, Rovaniemi
Piittisjärvi Ari-Eemeli, Rovaniemi
Pitkänen Paavo, Rovaniemi
Putkivaara Patrik, Rovaniemi

 

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi

Asiakaspalvelun ja myynnin osaamisala
Aung Peh Bu, Rovaniemi
Auvinen Julius, Rovaniemi
Halttu Katarina, Rovaniemi
Iivari Juho, Rovaniemi
Kaivola Juliaana, Rovaniemi
Kämäräinen Laura, Rovaniemi
Ohtonen Janne, Rovaniemi
Penders Sami, Rovaniemi
Ryynänen Jere, Rovaniemi
Siivola Jarkko, Rovaniemi
Sulasalmi Eveliina, Rovaniemi
Törmänen Juho, Kuusamo
Vaarala Susanna, Kolari
Ylihoikka Suvi, Rovaniemi

 

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi

Talous- ja toimistopalvelujen osaamisala
Hartikainen Jori, Rovaniemi
Hiukka Emma, Rovaniemi
Hiukka Iida, Rovaniemi
Keskiniva Olli-Pekka, Rovaniemi
Puurunen Ida, Rovaniemi
Raudaskoski Jenna, Rovaniemi
Remes Katja, Rovaniemi
Riikola Tuulianna, Rovaniemi
Ristimella Sanni, Rovaniemi
Saarinen Jonna, Rovaniemi
Salmela Henna, Rovaniemi
Salmela Jonna, Rovaniemi
Sinkkonen Jenni, Rovaniemi
Sipola Juliaana, Rovaniemi
Sääskilahti Tommi, Rovaniemi
Tornberg Mila, Rovaniemi
Tornberg Sonja, Rovaniemi
Tuohimaa Kati, Salla
Vornanen Jenni, Rovaniemi
Vuosku Julia, Rovaniemi
Välimäki Konsta, Rovaniemi

 

Logistiikan perustutkinto, autonkuljettaja
Jänkälä Tuomas, Rovaniemi
Kaivola Kalle-Joonas, Kittilä
Kivelä Olli, Rovaniemi
Laukkanen Teemu, Sodankylä
Mäläskä Valtteri, Rovaniemi
Raappana Mikko, Oulu

 

Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja                               
Aikio Aleksi, Sodankylä
Aikio Jesse, Rovaniemi
Alakärppä Aleksi, Tornio
Ehtonen Ville, Rovaniemi
Filpus Jarmo, Kittilä
Haapakoski Kata, Keminmaa
Huotari Konsta, Rovaniemi
Huttunen Aleksi, Rovaniemi
Hämeenniemi Mikko, Posio
Jakkila Janne Rovaniemi
Jussila Jere, Rovaniemi
Kanniala Jouni, Sodankylä
Karkkola Ville, Rovaniemi
Kenttälä Jusa-Petteri, Rovaniemi
Keränen Sara, Rovaniemi
Kursula Laura, Rovaniemi
Mustonen Kristian, Rovaniemi
Määttä Reima, Tornio
Nevalainen Olavi, Kittilä
Nevalainen Sirpa, Kittilä
Niemi Jonna, Pello
Pekkala Eino, Kittilä
Poikela Justus, Sodankylä
Posio Teemu , Posio
Pulju Pertti, Sodankylä
Raappana Aleksi, Kolari
Ruoho Minja, Rovaniemi
Seppälä Valtteri, Rovaniemi
Willberg Eerikki, Rovaniemi
Ylipeura Jukka-Pekka, Pello

 

Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto, luonto-ohjaaja
Hoikkala Tiia, Rovaniemi
Nuorgam Kaisu, Inari
Soppela Maria, Salla
Vuolo Sanna, Ylitornio

 

Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto, ympäristönhoitaja
Hytönen Olli, Konnevesi
Luusua Saana, Rovaniemi

 

Maanmittausalan perustutkinto, kartoittaja
Harju Johanna, Salla
Jaakkola Marko, Kempele
Puuronen Tuomas, Rovaniemi
Ylinampa Ekaterina, Rovaniemi

 

Metsäalan perustutkinto, metsäkoneenkuljettaja
Heikki Jani, Kolari
Heikkilä Eetu Anssi, Rovaniemi
Hägg Ville Mika, Rovaniemi
Härkönen Jyri, Rovaniemi
Illikainen Janne Aleksi, Ranua
Kanto Janne Tapani, Tervola
Kuukasjärvi Jesse, Rovaniemi
Lehtoranta Arttu, Rovaniemi
Luiro Ville, Rovaniemi
Määttä Markus, Posio
Pahajoki Visa, Rovaniemi
Ruokamo Markus, Posio
Saari Iida, Tervola
Satokangas Janne, Rovaniemi
Siivola Jorma, Tervola
Tervo Markus, Rovaniemi
Vaarala Jaakko, Sodankylä
Virtanen Roni, Rovaniemi
Välimaa Sami, Rovaniemi

 

Pintakäsittelyalan perustutkinto, maalari
Auer Alexander, Rovaniemi
Haapala Niko, Ranua
Korvela Tuija, Kemi
Mellajärvi Jaana, Rovaniemi
Määttä Riikka, Pello
Näkkäläjärvi Juhan-Salomon, Enontekiö
Rautionaho Jenny, Rovaniemi
Salmela Jesse Joonas

 

Puualan perustutkinto, puuseppä
Fofonoff Juuso, Inari
Höckert Mikko, Pori
Remsu Sami, Rovaniemi
Törmänen Janne, Rovaniemi

 

Rakennusalan perustutkinto, maarakennuskoneenkuljettaja
Eliasson Emil, Enontekiö
Halonen Santeri, Sodankylä
Heikkilä Harri, Pelkosenniemi
Impola Samuel, Pyhäjoki
Jauhojärvi Joni, Kittilä
Jousa Vili, Kittilä
Junnola Vili, Kittilä
Juopperi Teemu, Rovaniemi
Korhonen Aleksi, Savukoski
Laituri Janne, Inari
Mäki Tuomas, Pello
Mäkipeura Jaakko, Tervola
Taivalkoski Juhani, Ranua
Vuonnala Eetu, Salla

 

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja
Alaruikka Jani, Rovaniemi
Anttila Kati, Rovaniemi
Jatkola Jyri-Petteri, Kittilä
Laine Juha-Matti, Rovaniemi
Leinonen Oona, Rovaniemi
Loppukaarre Teemu, Rovaniemi
Piittisjärvi Niko, Ranua
Rasmus Matias, Utsjoki
Wallen Joni, Enontekiö

 

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Ensihoidon osaamisala
Heikkilä Henriika, Rovaniemi
Impiö Eedit, Rovaniemi
Nätti Riikka, Ranua
Petäjäjärvi Jutta, Rovaniemi

 

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Kuntoutuksen osaamisala
Heikkilä Hilkka, Rovaniemi
Kontio Milla, Rovaniemi
Nyländen Elina, Rovaniemi
Pasanen Sara, Rovaniemi
Pure Lili, Rovaniemi
Salmela Ida, Rovaniemi

 

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Lasten ja nuorten hoidon ja kasvatuksen osaamisala
Havu Emmi, Rovaniemi
Kallonen Marianna, Rovaniemi
Kangas Emma, Rovaniemi
Körkkö Annika, Rovaniemi
Mäkitalo Kaisa, Kittilä
Määttä Mari, Kolari
Nordström Anu, Rovaniemi
Norvapalo Jasmin, Rovaniemi
Palojärvi Veera, Rovaniemi
Permsomboon Neelada, Rovaniemi
Piiroinen Anni, Rovaniemi
Rae Iida, Sodankylä
Stafford Sara, Rovaniemi
Vedenoja Ronja, Rovaniemi
Väisänen Reetta, Rovaniemi

 

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Mielenterveys- ja päihdetyön osaamisala
Haapanen Jenni, Rovaniemi
Huhtala Essi, Rovaniemi
Marttinen Reetta, Rovaniemi
Quisbert Erica, Rovaniemi
Suopajärvi Jonna, Rovaniemi
Säynäjäkangas Tea, Sodankylä
Yliniva Janina, Rovaniemi
Yliportimo Heidi, Rovaniemi

 

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Sairaanhoidon ja huolenpidon osaamisala
Halvari Maria, Rovaniemi
Heikki Rasmus, Rovaniemi
Huhtala Maria, Rovaniemi
Lipponen Marjo, Ylitornio
Nampajärvi Janina , Rovaniemi
Yrjänheikki Jaana, Salla

 

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Vammaistyön osaamisala
Hernberg Hilla, Rovaniemi
Kokko Miikka, Ranua
Matomaa Sini-Maaret, Rovaniemi
Polojärvi Roosa, Rovaniemi

 

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Vanhustyön osaamisala
Anttila Sunna, Kolari
Kreus Nico, Rovaniemi
Kymäläinen Emma, Rovaniemi
Nurmi Minna-Maaria, Rovaniemi

 

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja
Haapala Miko, Rovaniemi
Juntunen Oskari, Rovaniemi
Kuoksa Samuli, Rovaniemi
Lalli Tero, Rovaniemi
Lintula Samuli, Rovaniemi
Luiro Sami, Rovaniemi
Lämsä Roope, Rovaniemi
Mäkelä Eetu, Rovaniemi
Palokangas Lauri, Inari
Pantsar Juho, Pello
Piippola Niko, Rovaniemi
Poikela Santeri, Rovaniemi
Pokka Sami, Rovaniemi
Portaankorva Joni, Rovaniemi
Puuronen Teemu, Rovaniemi
Rautio Olli, Rovaniemi
Salmi Mikael, Rovaniemi
Siivola Sami, Rovaniemi
Soudunsaari Joni, Rovaniemi
Toivanen Jon-Johan, Rovaniemi
Ulkuniemi Niko, Kemijärvi
Vaaraniemi Ossi, Rovaniemi
Vesterinen Niklas, Rovaniemi

 

Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja
Heikkinen Tuukka, Posio
Jurvelin Aatu Oskari, Rovaniemi
Labba Morten, Enontekiö
Matinlompolo Aapo, Pello
Mölläri Atte, Rovaniemi
Niemelä Jesse, Rovaniemi
Poikajärvi Fanni, Tervola
Puolamaa Sami, Rovaniemi
Rautio Aleksi, Rovaniemi
Räsänen Juho, Pello
Sääskilahti Pauli, Ranua
Turunen Matti, Rovaniemi
Vahlqvist Vesa, Rovaniemi
Vähäsarja Jaakko Valtteri, Kemijärvi

 

Tekstiili- ja vaatetusalan perustutkinto, vaatetusompelija
Arponen Mikaela, Rovaniemi
Hattukangas Anniina, Rovaniemi
Hiltunen Jenni, Rovaniemi
Karjalainen Hanne, Posio
Khan Arooj, Rovaniemi
Klaw Leh, Rovaniemi
Kyllönen Sinikka, Puolanka
Ruokanen Katriina, Rovaniemi

 

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ICT-asentaja
Hedemäki Tuukka Santeri, Rovaniemi
Kymäläinen Kalle, Rovaniemi
Laitila Markku, Rovaniemi
Luukkonen Topias, Rovaniemi
Nurmi Toni, Salla
Palokangas Jasu, Rovaniemi
Rautomaa Ari, Savukoski
Rezayee Omid, Rovaniemi
Skliaruk Ilia, Rovaniemi
Toljamo Valtteri, Rovaniemi
Vuorela Mikael, Savukoski
Väisänen Aki, Posio

 

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi
Hannula Miika, Savukoski
Kivilahti Veli, Rovaniemi

 

Ammatilliseen peruskoulutukseen valmentava koulutus
Asumaa Jonna, Rovaniemi
Kallioinen Saku, Inari
Korva Niko, Enontekiö
Vuoskulompolo Niko, Rovaniemi

 

 

 

 

Kemijärvi

 

Kone- ja metallialan perustutkinto, levyseppähitsaaja
Vähäsarja Tero, Kemijärvi
Jaakkola Lauri, Kemijärvi

 

Metsäalan perustutkinto, metsuri-metsäpalvelujen tuottaja
Eklund Toni, Kemijärvi
Karjalainen Jere, Salla
Frömbgen Nico, Kemijärvi
Huhtiniemi Konsta, Ii
Jäntti Sami, Salla
Kellokumpu Samu, Salla
Kelloniemi Juho, Savukoski
Leinonen Anni, Salla
Vehviläinen Heikki, Inari

 

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja
Kangas Jouko, Keminmaa
Kellokumpu Juho, Kemijärvi

 

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja
Anttila Reetta, Kemijärvi
Auer Marika, Kemijärvi
Haikonen Teija, Kemijärvi
Jylhä Emma, Kemijärvi
Leiviskä Essi, Sodankylä
Sipola Tuulia, Sodankylä
Tuhkala Mari, Salla
Uusitalo Heli, Kemijärvi
Väisänen Rita, Salla

 

 

Kittilä

 

Ammatilliseen peruskoulutukseen valmentava koulutus
Ahonen Emilia, Kittilä
Alatalo Katariina, Kittilä
Hannukainen Laura, Kittilä
Jatkola Saku, Kittilä
Korkea Satu, Kittilä
Niemelä Tekla, Kittilä
Suhonen Katri-Maria, Kittilä

 

Sodankylä

 

Kaivosalan perustutkinto, kaivosmies
Hautala Ville, Sodankylä
Junttila Oskari, Kittilä
Kiuru Jere, Sodankylä
Kotimaa Toni, Rovaniemi
Marjala Veikko, Sodankylä
Sassali Tommi, Sodankylä
Törmänen Mauri, Rovaniemi
Uusiheimala Ville, Kittilä
Värttiö Teemu, Kittilä

 

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi
Engelberg Waltteri, Sodankylä
Puolakka Veera, Sodankylä

 

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja
Hetta Juuso, Sodankylä
Junttila Juuso, Sodankylä
Kajava Aleksi, Sodankylä
Korva Jonna, Sodankylä
Särkelä Harri, Sodankylä
Uusitalo Antti, Sodankylä
Neitola Matias, Sodankylä

 

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja
Löppönen Jarmo, Sodankylä
Magga Daniel, Inari

 

Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja
Puolakka Leevi, Sodankylä
Vaarala Samuli, Sodankylä
Vaarala Valtteri, Sodankylä

 

Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus
Ruokokoski Saana, Kemijärvi
Tuuha Lilli, Salla

 

 

LAPIN MATKAILUOPISTOSTA VALMISTUNEITA

 

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki
Alatalo Maria, Rovaniemi
Chanmueang Sudarat, Kemijärvi
Haapanen Miina, Rovaniemi
Hettula Laura, Kittilä
Hyvönen Anna-Riikka, Rovaniemi
Hämäläinen Eeva, Kittilä
Kiemunki Olli, Kemijärvi
Koivuniemi Mikko, Kittilä
Korva Ville, Kittilä
Laajala Janita, Sodankylä
Mård Arttu, Kemijärvi
Mäkelä Emmi, Pelkosenniemi
Ollila Tiia, Muonio
Pajuniemi Mika, Rovaniemi
Palonoja Sami, Inari
Pasanen Anne-Mari, Rovaniemi
Puttonen Aaro, Mikkeli
Pyhäjärvi Anni Elina, Kemijärvi
Rauhala Mari, Kittilä
Sieppi Janika, Rovaniemi
Sirviö Katariina, Salla
Törmi Antti, Rovaniemi
Vuomajoki Arttu, Rovaniemi

 

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, tarjoilija
Ankkuri Noora, Rovaniemi
Coste Rosa, Rovaniemi
Granlund Emilia, Ranua
Harju Milla, Ranua
Himberg Tiia, Rovaniemi
Koskinen Karita, Rovaniemi
Laihola Jenna, Kuusamo
Laine Reeta, Rovaniemi
Luusuaniemi Janita, Rovaniemi
Marjala Salla, Rovaniemi
Mäkelä Iida, Kittilä
Mäkinen Nita, Kittilä
Niemelä Janina, Rovaniemi
Paakki Emma, Kolari
Rauhala Teemu, Rovaniemi
Sammela Laura, Rovaniemi
Sobolev Kirill
Tainio Janika, Rovaniemi
Waara Noora, Rovaniemi
Vokkolainen Tarja, Rantasalmi
Väihkönen Toni, Rovaniemi

 

 

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, vastaanottovirkailija

Ajo Olivia, Kittilä
Hautala Matias, Kittilä
Kekkonen Minttu, Ranua

 

Matkailualan perustutkinto, matkailupalvelujen tuottaja
Haapalainen Jenna, Rovaniemi
Jakkila Elisa, Rovaniemi
Jokela Jukka-Pekka, Rovaniemi
Karppinen Eetu, Rovaniemi
Kiviluoma Elina, Rovaniemi
Kiviranta Marko, Kotka
Laapotti Jukka, Kittilä
Lipponen Taija, Ylitornio
Melamies Hannes, Sodankylä
Niemi Anniina, Loppi
Niva Petri, Kittilä
Niva Suvi, Rovaniemi
Penttinen Riikka, Sodankylä
Petäjäjärvi Jutta, Rovaniemi
Pikkupeura Linnea, Rovaniemi
Ristimella Aino, Rovaniemi
Saarelainen Kaarina, Kittilä
Savolainen Riikka, Espoo
Tasho Kesi
Tupasela Talvi, Rovaniemi
Werner Elisabeth, Kittilä
Vieltojärvi Jenna, Enontekiö
Väyrynen Matti, Rovaniemi

 

Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto, toimitilahuoltaja
Alemu Helen, Rovaniemi
Ferreira-Kumpulainen Eliana, Rovaniemi

 

 

Matkailualan perustutkinto, matkailuvirkailija
Koponen Karla, Kolari
Syväniemi Laura, Kittilä

 

Nuoriso- ja vapaa-ajanohjauksen perustutkinto, nuoriso- ja vapaa-ajan ohjaaja
Hyötylä Anni, Rovaniemi
Rauhala Elina, Kittilä
Välitalo Tuire, Kittilä

 

Laitoshuoltajan ammattitutkinto
Hurula Noora, Rovaniemi
Kajula Nilubon, Rovaniemi
Mattanen Satu, Rovaniemi
Nurmela Jari, Rovaniemi

 

Suurtalouskokin ammattitutkinto
Suopajärvi Katja, Rovaniemi

 

Tarjoilijan ammattitutkinto
Logje Pia, Kittilä
Oja Liisi, Kittilä

 

Baarimestarin erikoisammattitutkinto
Korvala Fanny, Kittilä

 

Majoitus- ja ravitsemisalan esimiehen erikoisammattitutkinto
Karjalainen Katja, Rovaniemi
Vitikainen Iida, Kittilä

 

LAPIN OPPISOPIMUSKESKUKSESTA VALMISTUNEITA

 

Kiinteistöpalvelujen perustutkinto
Kaltiokumpu Joel

 

Koulunkäynnin ja aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjauksen ammattitutkinto
Unga-Tonuzi Mervi
Uusitalo Anne

 

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto
Hedman Tiina
Kumpula Ossi
Pihlaja Hinni
Rastas Hanna

 

Yrittäjän ammattitutkinto
Niemelä Marjo
Nikkarinen Elisa
Nikkarinen Tero
Siitonen Susanna

Kirjoittanut Henna Jokinen
Julkaistu    31.5.2017 16:00

Takaisin etusivulle